Vakalar düşünüldüğünde normalleşme ön plana çıktı! Önlemlerin Mart ayında uzatılması bekleniyor

Vaka sayısının yüzde 60’lara varan düşüşü ve aşılama çalışmalarının yanı sıra tedbir kararlarında esneme gündeme geldi. Bu kapsamda Mart ayının ikinci yarısında hafta içi sokağa çıkma yasağı 21: 00’den 23: 00’e indirilebilir. Hafta sonu yasağı gün içinde kaldırılabilir. Okullar ve restoranlar da belirli kurallarla açılabilir.

Türkiye’de aşılama sürecinin başlatılmasının ardından yeni bir plan ortaya çıktı. Aşıların ilk partisi sağlık çalışanlarına verilirken, aşılamada ikinci aşama geçildi. Çok yakında Türkiye’de şimdiye kadar yarım milyon kişinin aşılanacağı, dinlenme evlerinde ve huzurevlerinde aşılanacak.Yeni toplu aşının gelmesi, klinik denemelerin tamamlanması ve diğer grupların şubat ayının ikinci yarısından önce aşılamanın yapılacağı ifade ediliyor. mümkün olamaz. Buna göre aşılamanın hızlanacağı ve sonuçların Mart ayının ikinci yarısında bulunacağı belirtildi.

AŞI SÜRECİNİN NORMAL OLARAK İŞLEYECEĞİ DÜŞÜNÜLMÜŞTÜR

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre; yetkililer, aşılama konusundaki tereddütlerin büyük ölçüde ortadan kalktığını ve sürecin zorunlu olmasa da normal şekilde devam edeceğini söylüyorlar. Aşıyı korumanın yanı sıra dışarıya yaydığı virüs yükündeki azalmanın bulaşma düzeyini azaltacağı belirtiliyor. Bazı uzmanlar, virüsün sonbaharda kış gribine dönüşebileceğini iddia ediyor. Haziran ayı itibarıyla yerli aşının hazır olacağı ve aşılamanın yerli üretimle yapılacağı iddia ediliyor.

YILDA MART İMZALANDI

Hükümette yapılan değerlendirme toplantılarında, son iki ayda uygulanan tedbirlerle vakaların yüzde 60 azaldığı ve ölüm oranının düşmesinin beklendiği bildirildi. Sosyal dokunulmazlığın etkisiyle özellikle büyükşehirlerde önemli sonuçlar elde edildiği belirtildi. Bu kapsamda kulislerde kısıtlama kararlarında bir esneme olacağı söylenirken bu tarih için Mart ayı belirtildi. Uzmanlar ve yetkililer, sonuncusunun Mart ayının ikinci haftasında gerileceğini düşünüyor.

NE DEĞİŞECEK?

– Yeni planlamada cumartesi ve pazar günleri uygulanan sokağa çıkma yasağı kısıtlamalarının kaldırılması da söz konusu olabilir. – Hafta içi kısıtlamaların da 21.00’den 23.00’e indirilebileceği belirtiliyor – Bir süre sonra Sağlık Bakanlığı hastanelerine normal hastaların kabul edilebileceği, ayrıca Mart ayından itibaren yüz yüze geçişe geçildiği belirtiliyor. Okulların ikinci yarısında yüz eğitimi tartışılan konular arasında yer alıyor. – Restoran ve kafelerin belirli kurallarla açılabileceği ve bunlara HES kodu ile girilmesi için yeni düzenlemeler yapılabileceği iddia ediliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*