2 aylık buzağıya cinsel saldırı “mülke zarar” nedeniyle cezasız kaldı

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde iki aylık buzağıya cinsel tacizde bulunduğu DNA örnekleriyle doğrulanan zanlının “mala zarar verme” suçu bulunmadığı gerekçesiyle kovuşturulmaması kararlaştırıldı. Buzağı sahibi Abdulkerim Gürbüz ve hayvanseverler karara tepki gösterdi.

Geçen Ağustos ayında yaşanan olayda, Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde hayvancılıkla uğraşan Abdulkerim Gürbüz, arkadaşıyla pikniğe hazırlanırken hayvanlarını beslemek ve sulamak için ahıra gitti. Ahır kapısının açık olduğundan şüphelenen Gürbüz, G.E.’yi gördü. içeri girdiğinde iki aylık buzağıya cinsel tacizde bulundu. Gürbüz’ün ahıra girdiğini gören G.E. panikledi ve pantolonunu çıkarmaya çalıştı.

ALINAN DNA UYUMLU

Jandarma ekipleri tarafından gözaltına alınan G.E. suçlamayı kabul etmedi. Şüpheli, kümes hayvanlarına zarar veren köpeğe bakmak için ahıra girdiğini iddia etti. Şüpheli G.E ve buzağıdan alınan numuneler Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı’na gönderildi. Sonuçlarda buzağıdan alınan DNA’nın G.E.’nin DNA’sı ile uyumlu olduğu belirtildi.

PENALTI YOK

Gazipaşa Cumhuriyet Başsavcılığı, G.E. ‘mala zarar verme’ suçunu işlemediği, Hayvanları Koruma Kanunu’na göre idari para cezasına çarptırıldığı ve halk adına kovuşturmaya gerek olmadığı. Buzağı sahibi Abdulkerim Gürbüz ve hayvanseverler karara tepki gösterdi.

CİNSEL SALDIRI AÇIK VE TEMİZDİR

Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu Başkanı Avukat Alev Arsan, kararın yanlış olduğunu belirterek, “Jandarma Kriminal Laboratuvarı tarafından alınan takas örneklerinde şüpheli GE’nin DNA örnekleri buzağıdan alınan DNA örnekleri ile eşleşti. bu hatalı karara başvurmuş ve ev dokunulmazlığının ihlali ve utanmaz davranış suçunun eksik niteliği nedeniyle ek bir suç duyurusunda bulunmuştur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*