40 bin metrekare alanda dev proje: Pamukkale’nin kardeşi ‘Altınkale’ açıldı

Sivas’ın kaplıcalar bölgesinde inşa edilen, Pamukkale’deki travertenlere benzer şekilde organize edilen ve suda kükürtün oluşturduğu sarı birikintilerin adını taşıyan ‘Altınkale’nin açılışı açıldı.

Denizli’deki Pamukkale travertenlerinin bir benzeri Sivas il merkezine 31 kilometre uzaklıktaki Sıcak Çermik Termal Turizm Bölgesinde Sivas Valiliği tarafından yaptırılmıştır. Pamukkale travertenlerine dayanan ‘Altınkale’ projesi hayata geçirildi.

Kaplıca suyunda yüksek miktarda kükürt bulunması nedeniyle ‘Altınkale’ adlı projede Pamukkale’dekine benzer basamaklı havuzların yapımı tamamlanmış ve bu nedenle ‘Altınkale’ olarak adlandırılmıştır. Kente turizm açısından değer katması beklenen proje, 40 bin metrekare alan üzerine inşa edildi.

Proje çevre düzenlemesi, rekreasyon alanları, geleneksel çadır projesi ve yerel ürünler pazarını içermektedir. Altınkale’ye gelenler havuzlara girip suyun doğal sıcaklığından ve şifasından yararlanabilecek.

Altınkale törenle açıldı. Açılışa Sivas Valisi Salih Ayhan, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İl Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Alim Yıldız, Sivas Ticaret Odası Başkanı katıldı. ve Sanayi Mustafa Eken ve protokol üyeleri katıldı.

Açılış töreninde konuşan Vali Salih Ayhan, “Sivaslıların yıllardır vazgeçilmezi olan, çadır kültürüyle şifa arayan sıcak çermik, son yıllarda yapılan yatırımlarla kültürel dokusunu koruyarak yeniden gelişmeye devam ediyor. …

Atölyeler düzenledik ve birçok alanda ihtiyaçları belirledik. Bunlardan biri termal turizmin canlandırılması ve biz de daha önce gündemde olan Altınkale’yi buranın görünürlüğünü sağlamak için koyduk. Altınkale sıcak çikolata Sivas’ın nazar boncuğu haline geldi. Altınkale projemiz Pamukkale’ye benzer bir mantıkla kardeşler getirdi. Birçok yerde termal var, görselliği de vurgulamak önemliydi …

Başladığında hafta sonları buraya yüzlerce araç geliyordu. Jeolojik olarak bir açık hava müzesi haline geldi. Pamukkale’den daha büyük, 40 bin metrelik bir alana sahiptir. Burası bir çok firmanın hafriyat boşaltma alanıydı, şimdi keyifli bir şekilde insanların gönlüne ve gözüne hitap eden alan haline geldi.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Bugün kentimiz ve bölgemiz için önemli bir işin açılması için birlikteyiz. Bugün açtığımız Altınkale projesinin ve genel olarak Hot Çermik’te yapılacak çalışmaların ekonomiye hayırlı olmasını diliyorum. Ülkemizin turizmini ve turizmini veren ve terleyen herkese teşekkür ediyorum “dedi.

Konuşmaların ardından açılış gerçekleşti. Protokol üyeleri ve vatandaşlar Altınkale’yi ziyaret etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*