Alman basını şunları yazdı: Volkswagen, Transporter’ı Kocaeli’de üretecek

Alman basını, Volkswagen’in Ford Otosan’ın Kocaeli fabrikasına yeni bir yatırım yapma kararını bildirdi. İkili anlaşma gereği otomotiv devi Transporter minibüslerini burada üretecek.

Ford Otosan’ın geçtiğimiz hafta açıkladığı 20,5 milyar TL’lik yeni yatırımla Kocaeli fabrikasının yıllık üretim kapasitesi 440 bin araçtan 2026’da 650 bin araca çıkarıldı ve Alman basınının yankıları oldu.

TRANSPORTERLER KOCAELİ’DE ÜRETİLECEK

Ford ve Volkswagen (VW), küresel ölçekte ortak ticari ve elektrikli araç üretim anlaşmaları açıkladı. İki markadan da resmi bir açıklama yapılmasa da VW Transporter üretimi Ford Otosan Kocaeli fabrikasına kaydırılacak. Ford Otosan, 2022 yılında akü montaj fabrikasını devreye almaya hazırlanıyor.

YOLDA YENİ FIRSATLAR

Kocaeli fabrikası, son yatırımla VW Transporter modelini bantlardan çıkarıp dünya pazarlarına ve hibrit, yüzde 100 elektrikli e-Transit’e ulaşacak. Ford ve VW’nin küresel işbirliğinin etkilerinin, Transporter’ın yanı sıra Kocaeli fabrikasına da büyük katkı sağlaması ve daha küçük ticari araçlar için yeni üretim fırsatları yaratması bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*