Bilim Kurulu tüm seçenekleri gündeme getirdi

Hürriyet Gazetesi yazarı Hande Fırat, bugünkü köşesinde Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin, Emre Kayıpmaz ile yaptığı telefon görüşmesini ileterek Bilim Kurulu gündemindeki seçenekleri tek tek sıraladı.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı vaka sayısında her gece gözümüz kulaklarımızda. Alınan önlemlere rağmen rakamlar artmaya devam ediyor. Üstelik Aralık ayının henüz başındayız. Dünyada aşılama çalışmalarındaki olumlu gelişmelere rağmen hala bahardan çok uzun bir süre var yani outdoor avantajımız var.

 

Vaka sayısındaki son durumu konuşmak için Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz’ı aradım. Günlük vaka sayısının 32 bine yaklaştığını hatırlatan “Tedbirler yetersiz mi yoksa uygulamada sorun mu var?” Soruyu yönlendirdim. Lost, Bilim Kurulu’nun gündemindeki seçenekleri şöyle açıkladı:

CİDDİ DÜŞME YOKSA, GENİŞ KAPATMA GÜNDEMDE

“Kamu yönetimi tüm önlemleri kademeli olarak uygulamaya koymaktadır. Ayrıca kısıtlamalara ve bireysel önlemlere uyarak bunu desteklememiz gerekir. İşletmenin sağlık yönüne baktığımızda, elbette tam kapanma vakalarının sayısını ve dolayısıyla sağlık hizmetleri üzerindeki yükü azaltmada yararlıdır. Ancak hastalığın bir süre hayatımızda olacağını düşünerek akılcı kapatma seçeneklerini de değerlendirmeliyiz. Diğer bir deyişle sağlık, eğitim, temel üretim ve tedarik konularında sürekliliğin sağlanması ve riskli grupların korunması esastır. Ancak mevcut önlemlerle hasta ve ciddi hasta sayısında ciddi bir azalma sağlanamazsa daha kapsamlı bir kapatma da gündemimizde. Özel sektörde uzaktan ve esnek çalışma saatlerinde çalışmanın insan hareketliliğini azaltmaya da katkıda bulunacağı açıktır. ”

DAVA SAYISINA GÖRE YENİ YILIN KARARI VERİLECEK

Yeni yıl kutlamalarına getirilen kısıtlama da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla gündeme geldi. Peki, yılbaşı gecesi Perşembe gününe denk geldiğinden beri gündemde dört günlük bir kısıtlama olur mu?

“Yeni yılda Cuma akşamı saat 9’dan Pazartesi sabahına kadar bir kısıtlama var. Perşembe ve Cuma günleri gündüz eklenebilir. Bunu değerlendirmek için önümüzde yaklaşık bir ay var. Tarih yaklaşırken , o zamanki vaka sayısına göre bir tavsiyemiz olacak. Yeni yılda özellikle dikkat etmemiz gereken, kalabalık ev kutlamalarından kaçınmak ve yeni yıla sadece hanelerimizle girmektir. ”

AŞININ UZUN SÜRELİ YAN ETKİSİ VAR MI?

Bilim Kurulu’nun son toplantısında Türkiye’de aşıların nasıl yapılacağı konuşuldu. Aşılamanın dört gruba ayrılarak yapılacağı açıklandı. Ancak aşı hangi ülkeden gelirse gelsin, bazıları “10 yıl sonra yan etkilerin ne olacağını biliyor musunuz?” endişesini dile getiriyor. Afşin Emre Kayıpmaz’a bu endişeye sahip olanlar için herhangi bir gerekçe olup olmadığını sordum:

“Bir aşıda önemli olan, kökeni değil, güvenilirliğidir. Ayrıca aşının üretildiği yöntem de önemlidir. Bu, aletler veya arabalar için bir seçim değildir. Şu anda üzerinde çalışılan aşıların belirli bir düzeyde etkili olduğu gösterilmiştir. Ülkemiz standartlarına uygun olduğu tespit edilen ve kullanımı onaylanan herhangi bir aşının uygulanmasının bizi hastalıktan koruyacağı açıktır. Bazı çevrelerce hafife alınan Çin, şu anda dünya patent başvurularının başında geliyor. Hem mRNA hem de inaktif virüs aşılarının uzun vadeli yan etkileri olacağını düşünmüyorum. ”

SOSYAL BAĞIŞIKLIK İÇİN YÜZDE 60 ORANI GEREKLİDİR

Aşının Türkiye’ye gelmesinin ardından Sağlık Bakanı’nın açıklamasına göre aşı, Aralık ayında başlayacak. Öncelik en yüksek riskli gruplarda olacak ve ardından kademeli olarak devam edecek. Peki aşı ile sosyal bağışıklık kazanılacak mı? Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz’ın cevabı şu oldu:

“Nüfusun en az yüzde 60’ı aşılama için aşılanmalı. Yurt dışından temin edilen aşılar, ilkbaharda yerel üretim aşılarımız devreye girene kadar önemli sayıda kişinin aşılanmasını sağlayacaktır. Yerel aşılarımızın tanıtılmasıyla birlikte umarım. Araştırma aşamalarının tamamlanmasının ardından daha birçok insanı aşılayıp daha hafif bir hastalığa sahip olabileceğiz. ”

Bir diğer merak edilen konu da çocukların aşı olup olmayacağıdır. Afşin Emre Kayıpmaz, 15-18 yaş arası çocuklarımızın aşıları için istişarelerin sürdüğünü söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*