İsrailli eczacıya kazara dört doz korona aşısı verildi

İsrail’deki Maccabi Sağlık Hizmetleri’nden Uday Azizi adlı bir eczacıya kazara dört doz Pfizer korona aşısı enjekte edildi. Hafif yan etkiler yaşadığını söyleyen Azizi, kendini iyi hissettiğini vurguladı. Sadece enjeksiyon bölgesinde biraz kızarıklık olduğunu belirtti.

Uday Azizi, Kanal 12’ye, aşıdan saatler sonra Maccabi yetkililerinin hatalarını fark etmesi üzerine muayene ve izleme için hastaneye gönderildiğini söyledi. Aşıyı uygulayan sağlık uzmanının, her Pfizer tüpünün birkaç doz aşı içerdiğinin farkında olmadığına inanılmaktadır.

ENJEKSİYON ALANINDA KIZARIKLIK

Azizi, şimdiye kadar sadece hafif yan etkiler ve lokal ağrı ve enjeksiyon bölgesinde biraz kızarıklık yaşadığını söyledi. Hata kendisine söylendikten sonra fazladan bir etki görülmedi.

“TEKRAR DÖRT DOZU ALMA SORUNU YOKTUR”

Azizi, “Tekrar dört doz almakla ilgili bir sorunum yok. Aşı, salgın ve yeni yıl konusunda iyimser olalım” dedi. Muhtemelen ikinci doz aşıyı 3 hafta içinde yaptırması gerekeceğini söyleyen Azizi, kişilerin aşıdan korkmaması gerektiğini ifade etti. Ulusal aşılama programı, Pazar günü sağlık uzmanları tarafından yapılan ilk enjeksiyonlarla başladı. Pazartesiden itibaren 60 yaş ve üzeri kişilere aşılar yapılmıştır.

İKİ GÜNDE 30 BİN KİŞİ AŞILDI

Sağlık Bakanı Yuli Edelstein, dün iki günde 30 bin kişinin aşılandığını duyurdu. Pandeminin başlangıcından bu yana İsrail’de vaka sayısı 380 bin 95’e ulaştı. Ölü sayısı 3 bin 111.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*