Kısıtlama yılın başında 3 gün olacak mı?

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak kabinenin gündemi, Kovid-19 ile ilgili milyonların beklediği kira düzenlemesi olacak. Diğer konular Cuma gününe denk gelen yılbaşı gecesinin hafta sonu sokağa çıkma yasağıyla birleştirilip birleştirilmeyeceği ve uzaktan eğitimin durumu olacak.

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak olan kabinenin ana gündem maddesi, milyonların dikkatle beklediği kiralarla ilgili yapılacak düzenleme olacak. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak toplantıda Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan planlanan düzenlemeyle ilgili bir sunum yapacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu kira düzenlemesiyle ilgili ilk sinyali vererek bugünkü toplantıya işaret etti.

 

YENİ YILLAR VE AŞI TAKVİMİ

Kabinenin bir diğer önemli konusu da 1 Ocak Cuma günü Yılbaşı tatili ile hafta sonu sokağa çıkma yasağının birleştirilip birleştirilmeyeceği olacak. Koronavirüs salgınına karşı alınacak önlemlerin tartışılacağı toplantıda, bu hafta Çin’den getirilmesi planlanan aşı incelenecek ve ardından vatandaşa başvuru süreci ele alınacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, vaka sayılarının yanı sıra hastanelerin durumu ve alınan önlemlerin etkileri hakkında bir sunum yapması planlanıyor.

 

UZAKTAN EĞİTİM DEVAM EDECEK Mİ?

4 Ocak 2021’de başlaması planlanan yüz yüze eğitime yönelik değerlendirmelerin yapılacağı toplantıda, uzaktan eğitim sürecinin vaka sayısı ve yarıya indirilip uzatılmayacağına karar verilecek. -yıllık tatil erken geri çekilecektir. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitim ve devam eden uzaktan eğitim süreciyle ilgili önümüzdeki dönemde izlenecek yol haritasını kabine üyelerine anlatacak.

TABLADAKİ ANLAŞMALAR

Kabine toplantısında Türkiye ile Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ’da imzalanan ticari anlaşmaların yeniden inşası için görüşülecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev arasında geçen Perşembe günü yapılan görüşmede alınan kararlar da değerlendirilecek.

REFORMLAR DİKKAT EDİLECEKTİR

Kabine gündeminde başlıkları arasında, ABD’nin Türkiye’ye yaptırımlarına da CAATS var. Ayrıca hukuk ve ekonomi alanındaki reformlar da tartışılacak. İş dünyasının beklentilerinin değerlendirileceği toplantıda Bakan Elvan ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül atılması planlanan adımlarla ilgili bir sunum yapacak. Toplantıda ekonomik alanda yapılacak reformların çerçevesinin çizileceği belirtildi. Kabinenin rutin gündeminde olan Avrupa Birliği ile ilişkilerde son durum da değerlendirilecek. Birkaç gün önce toplanan AB Liderler Zirvesi’nde Türkiye için gelişmeler masaya yatırıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terörle mücadelede gelinen son noktayı da aktaracak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*