Kovid-19 hastaları deneyimlerini şöyle anlatıyor: ‘İlk temerrüt olarak ölmekten korkuyordum’

14 yıl boyunca yüzlerce kişiye şifa dağıttı. Canan Sabay, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede şifa bulmak ve bu kadar özlediği 2 çocuk sahibi olmak için gün sayıyor.

Manisa’da Soma Devlet Hastanesi’nde bir süre iç hastalıkları uzmanı olarak çalışan Dr. Canan Sabay’ın yolunda bu kez hasta aynı hastaneye düştü.
Soma Devlet Hastanesinde çalıştıktan sonra özel sektöre giderek kendi kliniğini kurarak medikal estetik ile ozon tedavisi geliştiriyor. Sabay, boğaz ağrısı ve ateş semptomları nedeniyle 12 gün önce Kovid-19 testi yaptı.
Testin sonucu “negatif” olsa da, sağlık grupları ağır bir şekilde büyümeye devam ediyor. Sabay, görev süresi için Soma Devlet Hastanesi’ne başvurdu ve 2017 yılında hastaneye kaldırıldı.
Akciğerinde Kovid-19 nedeniyle zatürre olduğu tespit edilen Sabay, 6 sorunlu kız Ada ve 4 yıldız Mehmet ile yeniden bir araya gelmek için aynı hizmette bir anı içinde yaşam mücadelesi veriyor.

“Nefes darlığı vardı, öksüremedim”

Uzun süreli hastanede sosyal medya hesabından fotoğraf ve video paylaşarak hastalığına karşı uyarılarda bulundu. Canan Sabay, deneyimlerini Anadolu Ajansı’na (AA) anlattı.
Nefes almakta ve konuşmakta güçlük çeken Sabay, “İç hastalıkları uzmanı olduğum için kendimi muayene ettim ve sırtımda muayene bulduklarını gördüm ama testim negatif çıktı. Ne yazık ki bir gece nefes darlığı yaşadım ve Öksüremedim, hastaneye geldim ve tomografi çektim, rastladım, covid olduğu çok belliydi. ”Yazılım servisinde uyuyorum. Nefesim yeterli değil ama artık oksijene ihtiyacım yok. ”

Canan Sabay, oksijensiz olmasına rağmen ciddi bir baş ağrısı çektiğini ancak hastanede kaldığı süre boyunca moralini yüksek tutmaya çalıştığını, günlerini kitap okuyarak ve televizyon izleyerek geçirdiğini belirtti.

Sadece eşini solunum uygulamaları için kaydeden Sabay, 4 yardımcı oğlu Mehmet ve 6 kelimelik kızı Ada’ya özlem duyduğunu söyledi.
Sabay, kızı ve oğlunun kendisini zamanında arayamayacağını belirterek, “En çok çocuklarımı özlüyorum, umarım 10 gün sonra görüşürüz. Beni böyle gördüklerinde çok üzülüyorlar, bu yüzden sadece biraz arayabilirim. iyi olduğum dedim.

“İlk endişem ölmekten korkmaktı”

Sevdiklerinin ve arkadaşlarının zamanını hissettiğini ancak yalnız kalmanın da çok zor olduğunu belirten Sabay, duygularını şöyle anlattı:

“Hastalığına karşı kendimi çok iyi korudum. Tüm maske, vizör, mesafe, hijyen kurallarına uydum, ancak bulaşmasını engelleyemedim. Bazı insanlar bu hastalığın hafife alındığını düşünüyor.” Ama hastalık o kadar çabuk kötüye gidiyor ki şimdi 4 doktor var, 3 hemşire tedavi ediliyor Yoğun bakımda ölen hastalar var. Durum çok kötü. Yasakların gelmesini beklemeden önlem almak gerekiyor.

İlk varsayılan olarak ölmekten korkuyordum. Nefes alamadan ölmek çok zordur. Allah kimsenin yaşamasına izin vermesin. Bu kadar önemsememe rağmen hastalandım. Saatlerce kafede oturup dükkândan kıyafet alarak vakit geçirenlere söyleyecek bir şey bulamıyorum. “

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*