Prof.Dr.Mehmet Ceyhan koronavirüs hastalarını uyardı: Önerilen ilaçlar kullanılmalı

Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin yaptığı en büyük hatayı Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr.Mehmet Ceyhan anlattı. Hastaların tedaviye verilen ilaçları çeşitli nedenlerle reddettiğini ifade eden Ceyhan, “Bunlar tedavide etkili olabileceğini düşündüğümüz ilaçlar. Önerilen ilaçlar mutlaka kullanılmalı” dedi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün düzenlediği basın toplantısında erken dönemde uyuşturucu kullanımının önemini vurguladı. Bakan Koca, Nisan ayında zatürre oranının yüzde 30’a yakın olduğunu, şu anda yüzde 3,4 olduğunu, 10 kat azaldığını belirtti.

“İLAÇLARIMIZI ERKEN DÖNEMDE ALMALIYIZ”

Bakan Koca, pnömoni oranının düşmesinin en büyük sebebinin daha önce ve erken dönemde kullanılan ilaçlar olduğunu belirterek, “Özellikle vatandaşlarımızın bu ilaçları hassasiyetle kullandığını söylemek istiyorum. Vatandaşlarımızın neredeyse yüzde 80’ini biliyoruz. hafif bir deneyim yaşadım. ” ama bize başvuran ve özellikle ağır olan hastaların ilaç kullanmayan hastalar olduğunun altını çizmek isterim.Başka bir deyişle hastaneye kaldırılan hastaların çoğunun yoğun bakıma geçtiğini, cihaza bağlı ve erken dönemde kaybetmek zorunda kalmış, tedaviye erken dönemde başlanmamış ve “Daha kötüye giderse bu ilacı al” doğru değil çünkü 7. ve 8. gün aldığınızda artık etkisi yok, bu yüzden ilaçlarımızı erken dönemde alalım, vatandaşlarımız ilaçlarını bırakmasın.

“FAYDALAR İFADE EDİLMELİ”

Prof.Dr.Mehmet Ceyhan, evde koronavirüs tedavisi gören bazı kişilerin tedavi amaçlı verilen ilaçları kullanma konusundaki tereddütlerini de değerlendirdi. İlaçların hekim kontrolünde kullanılması gerektiğini ve hekimin tavsiyesi ile kullanılması gerektiğini söyleyen Ceyhan, “İnsanlar bu ilaçların başka ülkelerde kullanılmadığını görüyor. Aslında birbirlerinden farkları yok. Diğer ülkelerde kullanılan ilaçlar bizim kullandığımız ilaçlardan daha iyi değil “Herkes kullanmalı” ve sıkıntı çıkıyor bu iyi anlatılmalı, bu ilacı almanın neden önemli olduğunu ve nasıl fayda sağlayacağını açıklamak gerekir. onu ”.

“VATANDAŞLAR AYRICA BİLGİ İSTİYOR”

Vatandaşların bu ilaçların etkilerini bilmeden bu ilaçları kullandıklarını belirten Ceyhan, “Hiçbirimiz uzaktan ‘bu ilacı almayın’, ‘bu ilacı kesinlikle al’ diyemeyiz. Remdesivir, Amerika’da olduğu gibi ağır vakalarda hastanede yatan hastalarda kullanılmaktadır.Kullandığımız favipiravir ve sıtma ilaçları, yüksek dozlarda kullanıldıkları için daha erken kullanılmaktadır ve hakkındaki haberler aslında gelmeye başlamıştır. Salgınla kamuoyu önünde tartışıldı, bunlar gerçekten kafa karıştırıcı ama bunu beklememeliyiz; konuşma, bunun hakkında konuşma. Vatandaşlar da bilgi istiyor, sahip olduğun bilgileri aktarmalısın. hem sosyal medyada hem de yazılı ve görsel medyada insanlara iyi anlatmak gerekiyor. Aksi takdirde yanlış gidecek Aktan öğreniyor.

 

“ÖNERİLİRSE KULLANIM İHTİYACIM VAR”

Prof. Ceyhan, “İtiraf etmeliyim ki ne remdesivir, ne favipiravir ne de sıtma ilacı bunların hiçbirinde, kontrollü, çok sayıda vaka ile kesinlikle etkili. Onun için dünya bunun için etkili bir ilaç bulmaya çalışıyor. Daha önce başka hastalıklarda denediğimiz ilaçların bunda etkili olabileceğini düşünüyoruz.Şu anda başka ilaç olmadığı için etkisi çok az olsa da kullanmak zorundayız.İnsanlar değerlendirmeli ve kullanmalı bu ilaçlar tavsiye edilirse “dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*