Rize’de vaka haberlerinin ardından flaş çağrı: Zorunlu olmadıkça poliklinik ve acil durumlara gitmeyin

Rize İl Sağlık Müdürlüğü, koronavirüs vakalarının artmasının ardından hastanelerde yoğun bakım kapasitelerini en üst düzeye çıkardı ve yoğun bakıma dönüştürülebilecek yeni alanlar planlayarak tıbbi cihaz ve ekipman temini için çalışmalara başladı. İl Sağlık Müdürlüğü, vatandaşlardan hastanelerin poliklinik ve acil servislerine çok zorunlu olmadıkça başvurmamalarını istedi.

Rize İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, şehirdeki vaka sayısının hızlı bir tempoya girdiği ve bu sürecin her geçen gün artarak devam ettiği bildirildi.

Son birkaç gün içinde hızla artan hasta sayısı ile vaka sayısı artmış ancak hastanelerdeki iş yükü büyük ölçüde artmış ve kapasite zorlaşmıştır.

“Bundan çok daha önemli ve acı verici olan, değerli insanlarımızı daha hızlı kaybetmemizdir. Hastanelerde yoğun bakım kapasiteleri maksimize edildi. Yatan hasta sayısı arttıkça diğer hizmetleri tahliye edip korona hizmete dönüştürmemiz gerekiyor.

Bu sayede korona ile hastanede kalması gereken vatandaşlarımızın yatakta sıkıntı yaşamaması için tüm gücümüzle mücadele etmek istiyoruz. Ancak unutulmamalıdır ki korona hizmetine dönüştürdüğümüz bir hizmet, orada tedavisine ihtiyaç duyan diğer hastalarımızın mağduriyeti. ”

GEREKMEDİKÇE POLİTİKA VE ACİL DURUMLARA BAŞVURMUYORUZ ‘

Çok zorunlu olmadıkça hastane polikliniklerine ve acil durumlara başvurulmaması çağrısında bulunan açıklamada, “Kapasitemizin zor olduğu bu sıkıntılı günlerde sevgili vatandaşımız lütfen bize çok daha fazla yardım etmelerini rica ediyoruz. Hastane polikliniklerimiz ve acil servislerimiz çok zorunlu olmadıkça sağlık çalışanlarını zor durumda bırakmayalım.

Çünkü hızla artan hasta sayımız nedeniyle yanımızdaki yatakta uyumak istediğimiz hastanın acil serviste saatlerce beklemek zorunda kalan kişi olduğunu unutmamalıyız. Kimsenin böyle bir hakkı yoktur ve özellikle bu kadar zor bir süreçte talepte bulunmamalı. “Zaman bir anlayış, sabır ve hoşgörü zamanıdır” denildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*