Sanal alışveriş merkezleri geliyor: İlk etapta 6 bin kişiye istihdam sağlayacaklar

Alışveriş merkezleri, pazarı canlandırmak için önemli bir hamleye hazırlanıyor. Her AVM, kendi e-ticaret sitesini hazırlayacak ve bölgesindeki tüketicilere satış yapacak. Proje ilk etapta 6 bin kişiye ek istihdam sağlayacak.

Dünyayı kasıp kavuran salgın nedeniyle 18 Mart’ta kapılarını kapatan 1 Haziran normalleşme sürecinde, kapılarını ilk açan alışveriş merkezleri, yeniden başlatılan kısıtlamalar nedeniyle düşen gelir kaybını önlemek için önemli bir hamle hazırlıyor. ve ek istihdam yaratmak.

HER ALIŞVERİŞ MERKEZİ KENDİ E-TİCARET SİTESİNİ KURACAK

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, sanal alışveriş merkezi girişimini hızlı bir şekilde hayata geçirmek için bir yazılım üzerinde çalıştıklarını söyledi. Altaş’ın verdiği bilgiye göre her alışveriş merkezi kendi e-ticaret sitesini yani sanal alışveriş merkezini kuracak. Tüketici, yaşadığı mahalleye en yakın AVM’nin e-ticaret sitesine girebilecek veya istediği mağazadan online alışveriş yapabilecek. Ürün tüketiciye, AVM’nin oluşturduğu veya sözleşme yaptığı kurye ekipleri aracılığıyla teslim edilecektir. Tüketici isterse birden fazla ürünü satın alıp, evinde deneyip kargoya teslim edebilecektir. 2020 yılında yaşanan zorluklar nedeniyle mağazalara verilen kira desteği ile AVM’lerin yılı yüzde 40’lık ciro daralması ile kapattığını belirten AVM’ler, 2021 yılında da zarar olmasa da kaybın bir süre daha devam edeceğini öngördüklerini ifade etti. Başkan Altaş, AVM ve mağazaların da gelir kaybını bir nebze olsun azaltmayı hedeflediklerini söyledi.

“AVM’Yİ MAHALLEYE YAYARIZ, BU MODEL EK İSTİHDAM YARATACAK”

Sabah’tan Pınar Çelik’in haberine göre Altaş, bu modelin özellikle ürünleri kargoda karışan, nakliye sırasında ürünü hasar gören veya değişim için muhatap bulmada güçlük çeken tüketiciler için çok önemli bir gelişme olduğunu vurguladı. “AVM’yi mahallelere doğru genişletiyoruz. Bu model ayrıca ek istihdam yaratacak. Her AVM kendi moto-kurye ekibini kuracağından, bir vardiyada 3 bin, iki vardiyada yaklaşık 6 bin ilave istihdam yaratılacak. ”

ÜÇLÜ PAYLAŞIM MODELİ

Bunun da bir gelir paylaşımı modeli olduğunun altını çizen Altaş, “Markanın bayiliğini, hem AVM hem de markanın bundan sonra kazanacağı, gelir ise sadece internet sitelerinden yapılan alışverişlerde merkeze gidiyor. Bu hem alışverişte bir artış hem de bir gelir payı … Temassız alışveriş imkanı sunduğu için de cazip, diğer yandan tüketici mağduriyeti önlenecek, tüketici ürünü sıkıntıya düştüğünde gidebilecek. mağazaya gidip bir muhatap bul çünkü yanındaki alışveriş merkezinden alışveriş yapıyor. “

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*