Yeni korona önlemlerinden sonra çalışanlar hangi desteklerden yararlanacak? Detaylar burada

Yeni tedbirler nedeniyle bazı işyerleri belirli saatler dışında kapalı kalacaktır. 2 milyondan fazla çalışanı etkileyen tedbirlerden sonra hangi ödemeler devreye girecek? Bu ödemelerden kimler ve nasıl yararlanacak? İşte merak edilenler …

Vakaların artmasıyla ilgili artan korona önlemleri birçok sektörü etkilemektedir. Yayınlanan son genelgeye göre; Restoranlar, restoranlar, pastaneler, kafeler ve kafeteryalarda sadece paket servis yapılacaktır. Yıl sonuna kadar sinema, kahvehane, kahvehane, kır bahçesi, internet kafe ve salonları, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, kulüp ve çay bahçeleri ile astro sahaları yeni bir karar alınana kadar kapalı kalacak.

Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece sabah 10.00 ile akşam 20.00 saatleri arasında açık olacak. Bu sektörler yoğun işgücü ve daha fazla istihdamın sağlandığı sektörlerdir. Kaba bir hesaplamaya göre, bu alanlarda 2 milyondan fazla çalışan var. İşyerlerinde yavaşlama olması durumunda daha önce kısa çalışma ödeneği devreye alındı.

BİR KEZ YENİDEN GELECEK

Pandeminin ardından işyerlerinin ilk kapatılma kararının alındığı Nisan ve Mayıs aylarında 3,2 milyon kişi kısa çalışma ödeneğinden faydalandı. İşten çıkarma yasağına paralel olarak 17 Nisan’da başlayan ücretsiz izin uygulamasından 2,1 milyon kişi yararlandı. Ekim ayında 540 bin kişiye ücretsiz izin desteği verildi. Faaliyetleri kısıtlanan veya tamamen durdurulan sektörlerde çalışanlar için kısa çalışma ve ücretsiz izin yine gündeme gelecek.

NORMALİZASYON DESTEĞİ

Normalleşme kapsamında kısa süreli çalışma ve ücretsiz izinden normal çalışma düzenine geçen iş yerlerine üç ay süreyle normalleşme desteği sağlanmıştır. Normalleşme desteğinden yararlanan işyerleri tekrar kısa işlere dönebilecek.

ÜCRETSİZ İZİN BAŞVURUSU

Kısa süreli çalışmalardan yararlanamayan ve ücretsiz izinli olanlar günlük 39,24 lira nakit ücret desteği alabilecek. Bu da brüt 1.177, net 1.168 lira ücret anlamına geliyor. Kısa çalışma ödeneğinin süresi 31 Aralık 2020 olarak belirlendi. Ancak Cumhurbaşkanı kararı ile başvuru Haziran 2021’e kadar uzatılabilir. İşten çıkarılma yasağı ve buna paralel ücretsiz izin başvurusu 17 Ocak 2021’e kadar devam edecek. gerekli, bu süreler 2021 Haziran ayı sonuna kadar uzatılabilir.

KISA İŞ YARDIMI İÇİN KİMLERE ÖDENİR?

İşkur’a isimleri bildirilen işçiler kısa çalışma ödeneğinden (KÇÖ) yararlanabilecek. Bu işyerlerinde daha sonra işe alınan işçiler kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayacak. Kısa çalışma ödeneği alabilmek için, ödenek başvurusu tarihinden itibaren son 3 yıl içinde en az 450 prim gününe sahip olmak ve 60 günlük hizmet sözleşmesi ile çalışmak gerekmektedir. Alınan maaşa ve çalışılmayan gün sayısına göre kısa çalışma ödeneği; 1.752-4.380 lira arasında değişiyor.

KAYITSIZ ÇALIŞMA İÇİN NAKİT ÜCRETİ ALMA ŞANSI

Öte yandan, yeni çıkarılan torba yasasıyla kayıtsız işçilere yönelik önemli düzenlemeler yapıldı. Yasa ile sigortasız çalışanların kayıt olma, 17 Nisan’dan önce işten çıkarılanların ise işe dönme hakları var. Bu kişilerin 1 Ocak 2021 tarihine kadar işverene müracaat etmesi gerekiyor. İşveren bu kişileri işe alır ancak çalıştırmaz ve ücretsiz izne gönderirse kendilerine günlük 39,24 TL nakit ücret desteği verilecek.

İşveren başvuru sahiplerini işe almazsa, bu kişilere ev desteği sağlanacaktır. Bu desteğin sağlanabilmesi için bu kişinin yaşadığı hanede SGK’dan emekli aylığı veya dul-yetim aylığı olmaması, düzenli sosyal yardım veya çalışan olmaması istenecektir. Bu şartı sağlayanlar, fesih yasağı sona erene kadar günlük 34,34 TL destek alacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*